top of page

Gözden Kaçan Kilo Verememe Sebepleri-1 DİKKATİN DAĞINIKKEN YEMEK YİYOR OLABİLİR MİSİN?

Yoğun bir yaşam tarzın varsa sık sık dikkatin dağınıkken yemek yiyor olabilirsin. Bazen TV karşısında dizimizi izlerken 📺, bazen karşımızdaki kişiyle konuşurken👭 ve bazen de maillerimizi 💌cevaplarken yemek yiyebiliyoruz. Bu durum bize vakit kazandırıyor gibi görünse de gelin sağlık etkilerine birlikte bakalım.🔜📌Daha fazla iştah, artan kalori alımı ve sonucunda kilo alımı bu durum ile ilişkilendirilebilir.


❓Peki neden❓

📌Bunun başlıca nedeni, ne kadar besin tükettiğiniz hakkındaki farkındalığınızın azalmasıdır. Vücutta doygunluk sinyalinin etkili bir şekilde uyarılmasını önler.


📊Yapılan bir çalışmada dikkati dağınık olanlar, olmayan katılımcılara kıyasla daha az doymuş ve gün boyunca daha fazla yemek yeme arzusu duymuşlardır.

📊Bir başka çalışma, öğle yemeği sırasında bilgisayar oyunuyla dikkatini dağıtan kişilerin, oyun oynamayanlardan daha aç hissettiğini bulmuştur. Ayrıca, dikkati dağınık olan katılımcılar o gün %48 daha fazla gıda tüketmiştir.


❓Ne yapabiliriz❓

🧠💆🏻‍♀️Dikkatiniz dağınıkken yemek yemeyi önlemek için, farkındalık pratikleri yapmayı, ekran süresini en aza indirmeyi ve elektronik cihazlarınızı susturmayı deneyebilirsiniz. Bu, oturup yemeğinizi yemenize ve vücudunuzun doygunluk sinyallerini daha iyi farketmenize olanak sağlayacaktır.

🥗Bu duruma ek olarak yemeği ağzınızda daha fazla çiğnemeniz de tokluğu hissetmenizde yardımcı olacaktır.🎈


9 görüntüleme

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör
bottom of page